Afrika’da BM’nin ülkedeki en büyük üssüne kilit vuruldu!

  • Haber7

El Cezire’de yer alan habere göre; geçtiğimiz Perşembe günü Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘ndeki Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonu (MONUSCO) başkanı Bintou Keita’nın yanı sıra Demokratik Kongo askeri ve hükümet yetkililerinin katıldığı bir törenle birlikte MONUSCO’nun Bukavu şehri yakınlarındaki en büyük üssü kapatıldı.

Üs, yıl sonuna kadar kapatılması planlanan diğer üslerle birlikte orduya devredilecek.

20 YIL SONRA AYRILDILAR

BM sözcüsü Stephane Dujarric, Perşembe günü örgütün New York’taki genel merkezinde verdiği brifingde, Güney Kivu eyaletinde konuşlandırılan kuvvetlerin büyük kısmını oluşturan Pakistanlı barış güçlerinin 20 yıldan fazla hizmet verdikten sonra oradan ayrıldığını söyledi.

HÜKÜMETİN TEPKİSİNİN ARDINDAN AYRILIK

Aralık ayı sonunda yeniden seçilen Kongo hükümeti, MONUSCO‘yu sivilleri Ruanda destekli 23 Mart Hareketi (M23) isyancıları ve diğer silahlı gruplardan koruyamadığı suçlamasında bulunmuştu. Bu tepkinin ardından MONUSCO‘nun üssüne kilit vurulması dikkat çekti. 

BM GÜÇLERİNİN AŞAMALI OLARAK AYRILMASI PLANLANIYOR

Nisan ayı sonuna kadar yaklaşık 2 bin BM askerinin Güney Kivu‘dan ayrılması planlanıyor ve böylece MONUSCO‘nun gücü 11 bin 500 barış gücü askerine indirilecek.

MONUSCO’nun Demokratik Kongo güvenlik güçleri tarafından devralınması ve ardından BM güçlerinin Kuzey Kivu ve Ituri’den aşamalı olarak ayrılması bekleniyor.

MONUSCO, 13 yılı aşkın süredir Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir